Český spolek dvouplátkových nástrojů

České dvouplátkové sympozium

2. – 3. prosince 2022, Praha

 

České dvouplátkové sympozium se v roce 2022 uskuteční již po páté. Tříletá covidová odmlka je snad za námi a my zveme přednášející a přední výrobce hobojů a fagotů na první prosincový víkend do Prahy.

Harmonogram

 

2. prosince 2022 v 19.30, Kostel sv. Šimona a Judy, Praha

3. prosince 2022, 10-21, Rudolfinum, Praha

2. 12. 2022, 19.30
Koncert Sophie Dervaux &
Pražští komorní sólisté

 

3. 12. 2022, 10.00

Sophie Dervaux: masterclass

Světová hráčka Sophie Dervaux povede mladou generaci českých fagotistů  a předá to nejlepší ze svého know-how. 

Masterclass je otevřena studentům konzervatoří, hudebních gymnázií, akademií a vysokých uměleckých škol. Na základě zaslaných přihlášek a životopisů vybereme osm hráčů, kteří se budou střídat po 15 minutových blocích.

3. 12. 2022, 12.00
Jan Lonek: fyzioterapeut přednáší

 

Svalové dysbalance při hře na dechový nástroj a jejich možné důsledky

Mgr. Jan Lonek, vystudoval obor fyzioterapie na Fakultě tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy. Zajímá se o hudební medicínu, které se věnoval ve své diplomové práci a zkušenosti získal na stáži ve finském Kuopiu, kde spolupracoval s hráči Kuopio symphony orchestra a s místními studenty hudby. Ve volném čase hraje na klarinet a saxofon.

3. 12. 2022, 13.00

Kateřina Jagla: Hudební úspěch bez trémy

Tréma, strach, podceňování… nic z toho k umění ani k úspěchu nepatří. Proč a jak tréma vzniká? Jak s ní pracovat? Jak cvičit, abychom mohli před jakýmkoliv pódiem hrát nejlépe, jak dovedeme a vystoupení si sebejistě uživali? O tom všem bude přednáška Hudební úspěch bez trémy – pro všechny hudebníky jakékoliv pokročilosti.

 

Kateřina Jagla je cellistka, hudební mentorka a terapeutka. V rámci svého hudebního studia měla možnost získat mnoho rad, jak zvyšovat svoje technické schopnosti, ale jak je pak uplatnit na pódiu, kdy přichází velká nervozita, k tomu žádnou odpověď nedostala. Po ukončení studia na brněnské JAMU se rozhodla vlastní cestou zkoumat fungování myšlenek, mindsetu a podvědomých procesů, které ovlivňují naše chování. Díky seberozvojovým a koučovacím technikám a pomocí terapeutických metodnašla způsob, jak může každý pracovat na svém sebevědomí a jak individuálně komukoliv pomoci.

“Ve sportu i v dalších oborech je už dneska běžné pracovat s psychickým nastavením. Sportovci chápou, že pro splnění náročných technických podmínek (spojených navíc s vysokou stresovou zátěží), je potřeba zapojit mysl jiným způsobem než jen podle pudového kódu. Proč se to v uměleckém světě ještě pořád ignoruje, to nevím,“ píše na svém webu.

„Důležité je ale vědět, že cesty jsou a já je s vámi ráda projdu.” V současné době se věnuje individuálnímu mentoringu i skupinovým online kurzům pro hudebníky všech úrovní.

3. 12. 2022, 14.00

Michaela Hrabánková: masterclass

Světová hráčka Michaela Hrabánková povede mladou generaci českých hobojistů  a předá to nejlepší ze svého know-how. 

Masterclass je otevřena studentům konzervatoří, hudebních gymnázií, akademií a vysokých uměleckých škol. Na základě zaslaných přihlášek a životopisů vybereme osm hráčů, kteří se budou střídat po 15 minutových blocích. Masterclass je možné absolvovat i s barokním i s moderním nástrojem.

 

3. 12. 2022, 16.00
Michaela Hrabánková: Iniciace do barokního hoboje

 

Zajímá vás, jak zní barokní hoboj a jak nás historické verze hoboje mohou inspirovat co do frázování či tónu při hře na moderní nástroj? Chcete si vyzkoušet, jaké je hrát na historický nástroj? Pak je pro vás tato přednáška přímo určena.

3. 12. 2022, 18.30

Adventní koncert dvouplátků

Sólové výstupy nejvíce talentovaných mladých hráčů ve světě dvouplátků, komorní dvouplátkové soubory a dvouplátkový orchestr. Vánoční atmosféra, klasika i koledy. 

Hráči na dvouplátkové nástroje jsou srdečně zváni, aby na koncertě vystoupili s komorním soouborem či v rámci dvouplátkového orchestru. Dvouplátkový orchestr bude také vystupovat v pátek 3. 12. na závěr koncertu Pražských komorních solistů a Sophie Dervaux (viz výše). Aktivní účastníci sympozia mají vstup na celý sobotní program za symbolických 100 Kč a vstup na koncert Sophie Dervaux zdarma.

Dvouplátkový orchestr diriguje Tomáš Františ.

 

3. 12. 2022, 10-18
Největší výstava hobojů, fagotů a příslušenství v ČR

Výstava je přístupná zdarma. 

V rámci Českého dvouplátkového sympozia se koná největší výstava hobojů, fagotů a jejich příslušenství v ČR. Pokud vás zajímají nové nástroje, hledáte vhodnou značku a chcete vyzkoušet a zakoupit nástroj, během Českého dvouplátkového sympozia budete mít možnost vyzkoušet mnoho různých modelů a výrobců.
Lze také zakoupit vybavení, nářadí a třtinu na výrobu strojků či notový materiál.

Účast na sympoziu v roce 2022 zatím potvrdili:

Oboissimo.cz (spolupořadatel výstavy) ->

Buffet Crampon ->

Püchner ->

Howarth of London ->

Patricola Musical Instrument ->

Danzi Reeds ->

Bernd Moosmann ->

Bulgheroni ->

Gebrüder Mönnig woodwind instruments ->

Fossati Paris – l’atelier du hautbois ->

Reed Machines ->

Guntram Wolf ->

Georg Rieger ->

Reeds’n Stuff ->

Roman Zlesák – opravy hudebních nástrojů ->

Partneři projektu

Děkujeme všem partnerům za pomoc při realizaci projektu.