Český spolek dvouplátkových nástrojů
Česká dvouplátková akademie
7. – 14. července 2024
Pro koho je kurz určen?
Pro hobojisty a fagotisty od studentů ZUŠ, konzervatoří a vysokých uměleckých škol a učitele hoboje a fagotu.
Kolik kurz stojí?
Kurzovné České dvouplátkové akademie je pro české účastníky 5000 Kč. Ubytování a stravování se platí zvlášť (400Kč/os/den ubytování a 400 Kč/os/den strava).
V celkové ceně je individuální výuka s lektory (každý kurzista má v rámci týdne nárok na 6 x 30 minut), korepetice, poslechové hodiny, semináře o výrobě strojků, hodiny komorní hry, vstup na zahajovací koncert, ubytování a strava (snídaně, oběd, večeře).
Je možné být pasivním účastníkem akademie za poplatek 50% z ceny aktivního kurzovného. Ubytování a stravné dle osobní domluvy s organizátorem.
Koncerty
Zahajovací koncert České dvouplátkové akademie
Díla českých i světových autorů zahrají hráči České filharmonie a jejich hosté.
Neděle 7. července 2024 v 17.00, Zámek Rataje nad Sázavou
Vstupné dobrovolné, doporučené 150 Kč.
Koncert komorní hudby
Akademici České dvouplátkové akademie se představí v rámci komorních souborů i sólově.
Sobota 13. července 2024 v 18.00, nádvoří hradu Pirkštejna, Rataje nad Sázavou
Vstupné dobrovolné, doporučené 150 Kč
Závěrečný koncert kurzů
Akademici a mladí talenti přednesou nacvičená díla na závěr České dvouplátkové akademie.
Neděle 14. července 2024 v 15.00, Zámek Rataje nad Sázavou
Vstupné dobrovolné, doporučené 150 Kč
Kde kurz probíhá?
Česká dvouplátková akademie probíhá v městysu Rataje nad Sázavou.
Zde se nachází zámek (vnitřní prostory po rekonstrukci) s rytířským sálem umožňujícícm pořádání koncertů. V zámeckých komnatách pak probíhá výuka.
Mezi další objekty, kde se akademie odehrává, patří hrad Pirkštejn. Původní hrad stojící na skále je v krásném, starobylém stavu a i zde probíhá výuka a jeden z koncertů akademie.
Hrát se učíme i ve waldorfské škole Ratolest, která sídlí v budově obecní školy na náměstí.
Jako zázemí pro stravování, společné večery a organizaci slouží penzion a klub Čtrnáctka.
Ubytování je rozmístěné po penzionech a soukromých bytech a domech v Ratajích nad Sázavou.
Harmonogram
7. 7. NE: příjezd do 16.00, ubytování, 17.00 zahajovací koncert, seznamovací a informační večer
8. 7. PO: ranní rozehrávání, komorní hra, výuka, fotbal
9. 7. ÚT: ranní rozehrávání, komorní hra, výuka
10. 7. ST: ranní rozehrávání, komorní hra, výuka, masterclass
11. 7. ČT: ranní rozehrávání, komorní hra, výuka, masterclass
12. 7. PÁ: celodenní výuka, korepetice
13. 7. SO: generální zkouška, výuka, koncert na hradě Pirkštejně v 18.00
14. 7. NE: generální zkouška, slavnostní závěrečný koncert kurzů v 15.00 – zámek v Ratajích nad Sázavou
Plánujete-li si za námi do Ratají udělat výlet, informujte se o programu předem.
Změna programu je vyhrazena!
Počet volných míst:
V oboru fagot nabízíme 1 volné místo z 24.
V oboru hoboj nabízíme 2 volná místa z 12.
(Aktuální k 11. 4. 2024)
Seznam přihlášených:
Níže uvádíme seznam přihlášených. Pokud jste přihlášku posílali a ani po cca týdnu v seznamu nejste, kontaktujte nás, prosím.
Fagot
Povolná Viktorie |
Růžička Richard |
Vondřichová Laura |
Dobiášová Ema |
Rychtaříková Amálie |
Podhajský Jakub |
Podhajská Zuzana |
Tomešová Magdalena |
Trojánek Ondřej |
Kohoutová Ester |
Pádivý Vladimír |
Farářová Anna |
Františ Antonín |
Kořínek Tadeáš |
Burgetová Charlotta |
Zembala Štěpán |
Skolilová Barbora |
Pertlová Marie |
Bureš Adam |
Vonášek Matouš |
Heřmanová Cecílie |
Rychtaříková Amálie |
Smoláková Emilie |
Antonín Soukup |
Kameník Jan |
Hoboj
Kovalová Kristýna |
Novotná Lucie |
Vestfálová Jana |
Hanlová Anna |
Sládek František |
Vyplelová Mariana |
Ježek Antonín |
Müller Tomáš |
Linková Amálie |
Borský Jonáš |
Lán Rostislav |
Hričina Michal |
Lektoři České dvouplátkové akademie 2023
Hoboj: Vladislav Borovka, Kamila Moťková
Fagot: Tomáš Františ, Lukáš Kořínek, Václav Vonášek, Jan Hudeček, host Michaela Špačková
Korepetice: Olga Dlabačová (cembalo), Stanislav Gallin (klavír – v jednání)
Lektoři hoboj
Kamila Moťková – hoboj
MgA. Kamila Moťková, Ph.D. začala studovat hru na hoboj na konzervatoři ve třídě J. Židka. Následně pokračovala na AMU v Praze u J. Brožkové. Poté pokračovala ve studiu doktorandském, které absolvovala v roce 2015. V roce 2011 byla na zahraniční stáži v Lyonu u J.-L. Capezzaliho, J. Guicharda a F. Thouanda. Zúčastnila se mnoha soutěží (ARD Munich, Internationaler Instrumentalwettbewerb Markneukirchen, soutěž dvouplátkových nástrojů v Lodzi, a dalších) a četných interpretačních kurzů u předních hobojistů, např. R. Kilmer, O. Zoboli, Ch. Wetzel, J.-L. Capezzali, J. Guichard, N. A. King. Kamila Moťková spolupracuje s Pražskou komorní filharmonií, Symfonickým orchestrem hl. m. Prahy FOK, byla členkou OA České filharmonie, Filharmonií Brno, Plzeňskou filharmonií či orchestrem Berg a dalšími. Je vyhledávanou komorní hráčkou a aktivně se věnuje také soudobé hudbě. Tou se z velké části zabývala ve své doktorandské práci, v rámci které natočila kompaktní disk z děl korejského skladatele Isanga Yuna (1917–1995). V roce 2015 vyučovala na mezinárodních interpretačních kurzech ESMA v kosovské Prištině. V současné době vyučuje obor Výroba hobojových strojků na HAMU v Praze.
Vladislav Borovka – hoboj, anglický roh
Narodil se 1976 v Netolicích, kde také začal s hrou na hoboj v tamní LŠU u Jana Nováčka. V letech 1990-96 studoval na Pražské konzervatoři u Bedřicha Vobořila, kde získal několik soutěžních ocenění (Concertino Praga – nár. kolo, Soutěž konzervatoří Kroměříž 94 – 2. cena). V roce 2000 získal spolu s Tomášem Františem stipendium firmy Yamaha. Zúčastnil se řady interpretačních kurzů (J. L. Capezzali, M. Bourgue, T. Cammaert, G. Passin), v roce 1998 pobýval na tříměsíční stáži v japonské Toyamě. V roce 2001 dokončil svá studia na HAMU ve třídě prof. Jiřího Mihule a získal titul laureáta Pražského jara. V roce 2001–2002 studoval na Conservatoire Paul Dukas u J. L. Capezzaliho. Je členem Pražské komorní filharmonie od jejího založení v roce 1994. Od roku 2004 působí pedagogicky na Pražské konzervatoři a od roku 2005 spolupracuje s Českým nonetem. Od ledna 2011 je členem České filharmonie.
Host v jednání
Lektoři fagot
Tomáš Františ – fagot
Fagotista MgA. Tomáš Františ (*1975) vystudoval AMU v Praze u profesorů J. Seidla a F. Hermana. Od roku 1993 působil jako sólo-fagotista v orchestru Státní filharmonie Brno. Je laureátem mnoha mezinárodních soutěží; v roce 2002 získal 3. místo v mezinárodní hudební soutěži Pražského jara. Premiéroval v České republice fagotové koncerty autorů A. Joliveta, J. Francaixe a Zdeňka Lukáše. V letech 2003 – 2007 vyučoval na JAMU v Brně. Je pravidelně pedagogem na letní hudební akademii Prag – Wien – Budapest v rakouském Semmeringu. Od roku 2007 vyučuje na Konzervatoři v Praze. Je sólo-fagotistou Pražské komorní filharmonie a od roku 2012 je členem České filharmonie.
Lukáš Kořínek – fagot
Fagotista MgA. Lukáš Kořínek vystudoval Konzervatoř Teplice (prof. J. Spěvák) a HAMU v Praze (prof. Fr. Herman a prof. J. Seidl). V letech 1994-96 působil v Karlovarském symfonickém orchestru a poté v Pražské komorní filharmonii. Momentálně je prvním fagotistou Pražského komorního orchestru a členem Pražského dechového tria. Od roku 2003 Lukáš Kořínek vyučuje hru na fagot na Gymnáziu a Hudební škole hl. m. Prahy v Praze, kde s viditelnými úspěchy vychovává mladou generaci fagotistů. Lukáš Kořínek taktéž působí jako pedagog Pražské konzervatoře a je lektorem České dvouplátkové akademie.
Václav Vonášek
Václav Vonášek (*1980) studoval hru na fagot na konzervatoři v Plzni (Ladislav Šmídl, Matouš Křiváček) a na HAMU v Praze (František Herman, Jiří Seidl). Jako vítěz česko-slovenské soutěže Talent roku 2002 získal roční stipendium na Royal College of Music v Londýně, kde byli jeho pedagogy Andrea de Flammineis a Martin Gatt. Je držitelem mnoha cen z mezinárodních soutěží – ARD Mnichov (2008), Pražské jaro (2002 a 2009), Markneukirchen (2006), Lodž (2005) a IDRS (2004). Komorní hře se věnuje v dechovém triu Arundo (se kterým je laureátem Ceny Českého spolku pro komorní hudby za rok 2011) a PhilHarmonia Octetu. V letech 2006-2016 byl členem České filharmonie. Od března 2016 je kontrafagotistou Berlínských filharmoniků.
Další v jednání
Host: Michaela Špačková – fagot
Česká fagotistka Michaela Špačková je brilantní a charismatická umělkyně, která vyniká svou výraznou a citlivou hrou. Michaela je doma v klasické i soudobé hudbě a ráda experimentuje s různými styly, technikami a multidisciplinárními projekty. Pravidelně uvádí nová díla pro sólový fagot, naposledy světovou premiéru skladby M.Stefanelli – Gaïa – The Cry of the Earth na festivalu Nouveaux Horizons R.Capuçona, která byla vysílána na ARTE. Získala více než 20 ocenění na soutěžích, jako jsou ARD Musikwettbewerb a soutěž Pražského jara, a jako sólistka debutovala v 17 letech s PKF – Prague Philharmonia. Byla první fagotistkou Konzerthausorchester Berlin s Ch.Eschenbachem a hrála pod vedením dirigentů, jako jsou Sir S.Rattle, D.Barenboim a Z.Mehta. Studovala v Berlíně na HfM Hanns Eisler (Prof.V.Tessmann), v Paříži na CNSMDP Paris (L.Lefèvre) a v Praze na Pražské konzervatoři (T.Františ, O.Roskovec) a Hudebním Gymnáziu (L.Kořínek). Ráda se věnuje učení a dávala masterclass v Německu, Slovensku, Japonsku a Rumunsku.