Český spolek dvouplátkových nástrojů

Česká dvouplátková akademie

7. – 14. července 2024


Pro koho je kurz určen?

Pro hobojisty a fagotisty od studentů ZUŠ, konzervatoří a vysokých uměleckých škol a učitele hoboje a fagotu.

Kolik kurz stojí?

Kurzovné České dvouplátkové akademie je pro české účastníky 5000 Kč. Ubytování a stravování se platí zvlášť (400Kč/os/den ubytování a 400 Kč/os/den strava).

V celkové ceně je individuální výuka s lektory (každý kurzista má v rámci týdne nárok na 6 x 30 minut), korepetice, poslechové hodiny, semináře o výrobě strojků, hodiny komorní hry, vstup na zahajovací koncert, ubytování a strava (snídaně, oběd, večeře).

Je možné být pasivním účastníkem akademie za poplatek 50% z ceny aktivního kurzovného. Ubytování a stravné dle osobní domluvy s organizátorem.

Koncerty

Zahajovací koncert České dvouplátkové akademie

Díla českých i světových autorů zahrají hráči České filharmonie a jejich hosté.

Neděle 7. července 2024 v 17.00, Zámek Rataje nad Sázavou

Vstupné dobrovolné, doporučené 150 Kč.

 

Koncert komorní hudby

Akademici České dvouplátkové akademie se představí v rámci komorních souborů i sólově.

Pátek 12. července 2024 v 18.00, nádvoří hradu Pirkštejna, Rataje nad Sázavou

Vstupné dobrovolné, doporučené 150 Kč

 

Závěrečný koncert kurzů

Akademici a mladí talenti přednesou nacvičená díla na závěr České dvouplátkové akademie.

Neděle 14. července 2024 v 15.00, Zámek Rataje nad Sázavou

Vstupné dobrovolné, doporučené 150 Kč

Kde kurz probíhá?

Česká dvouplátková akademie probíhá v městysu Rataje nad Sázavou.

Zde se nachází zámek (vnitřní prostory po rekonstrukci) s rytířským sálem umožňujícícm pořádání koncertů. V zámeckých komnatách pak probíhá výuka. 

Mezi další objekty, kde se akademie odehrává, patří hrad Pirkštejn. Původní hrad stojící na skále je v krásném, starobylém stavu a i zde probíhá výuka a jeden z koncertů akademie. 

Hrát se učíme i ve waldorfské škole Ratolest, která sídlí v budově obecní školy na náměstí. 

Jako zázemí pro stravování, společné večery a organizaci slouží penzion a klub Čtrnáctka. 

Ubytování je rozmístěné po penzionech a soukromých bytech a domech v Ratajích nad Sázavou. 

Harmonogram

7. 7. NE: příjezd do 16.00, ubytování, 17.00 zahajovací koncert, seznamovací a informační večer
8. 7. PO: ranní rozehrávání, komorní hra, výuka, fotbal
9. 7. ÚT: ranní rozehrávání, komorní hra, výuka
10. 7. ST: ranní rozehrávání, komorní hra, výuka, masterclass
11. 7. ČT: ranní rozehrávání, komorní hra, výuka, masterclass
12. 7. PÁ: generální zkouška, výuka, koncert na hradě Pirkštejně v 18.00
13. 7. SO: celodenní výuka, korepetice
14. 7. NE: generální zkouška, slavnostní závěrečný koncert kurzů v 15.00 – zámek v Ratajích nad Sázavou

Plánujete-li si za námi do Ratají udělat výlet, informujte se o programu předem.
Změna programu je vyhrazena!

Počet volných míst:

V oboru fagot nabízíme 18 volných míst.
V oboru hoboj nabízíme 12 míst.
(Aktuální k 27. 2. 2024)

 

Seznam přihlášených:

Níže uvádíme seznam přihlášených. Pokud jste přihlášku posílali a v seznamu nejste, kontaktujte nás, prosím. 

 

Fagot

 

Hoboj

 

Lektoři České dvouplátkové akademie 2023

Hoboj: Vladislav Borovka, Kamila Moťková

Fagot: Tomáš Františ, Lukáš Kořínek, další v jednání, host Michaela Špačková

Korepetice: Olga Dlabačová (cembalo), Stanislav Gallin (klavír – v jednání)

Lektoři hoboj

Kamila Moťková – hoboj

MgA. Kamila Moťková, Ph.D. začala studovat hru na hoboj na konzervatoři ve třídě J. Židka. Následně pokračovala na AMU v Praze u J.  Brožkové. Poté pokračovala ve studiu doktorandském, které absolvovala v roce 2015. V roce 2011 byla na zahraniční stáži v Lyonu u J.-L. Capezzaliho, J. Guicharda a F. Thouanda. Zúčastnila se mnoha soutěží (ARD Munich, Internationaler Instrumentalwettbewerb Markneukirchen, soutěž dvouplátkových nástrojů v Lodzi, a dalších) a četných interpretačních kurzů u předních hobojistů, např. R. Kilmer, O. Zoboli, Ch. Wetzel, J.-L. Capezzali, J. Guichard, N. A. King. Kamila Moťková spolupracuje s Pražskou komorní filharmonií, Symfonickým orchestrem hl. m. Prahy FOK, byla členkou OA České filharmonie, Filharmonií Brno, Plzeňskou filharmonií či orchestrem Berg a dalšími. Je vyhledávanou komorní hráčkou a aktivně se věnuje také soudobé hudbě. Tou se z velké části zabývala ve své doktorandské práci, v rámci které natočila kompaktní disk z děl korejského skladatele Isanga Yuna (1917–1995). V roce 2015 vyučovala na mezinárodních interpretačních kurzech ESMA v kosovské Prištině. V současné době vyučuje obor Výroba hobojových strojků na HAMU v Praze.

Vladislav Borovka – hoboj, anglický roh

Narodil se 1976 v Netolicích, kde také začal s hrou na hoboj v tamní LŠU u Jana Nováčka. V letech 1990-96 studoval na Pražské konzervatoři u Bedřicha Vobořila, kde získal několik soutěžních ocenění (Concertino Praga – nár. kolo, Soutěž konzervatoří Kroměříž 94 – 2. cena). V roce 2000 získal spolu s Tomášem Františem stipendium firmy Yamaha. Zúčastnil se řady interpretačních kurzů (J. L. Capezzali, M. Bourgue, T. Cammaert, G. Passin), v roce 1998 pobýval na tříměsíční stáži v japonské Toyamě. V roce 2001 dokončil svá studia na HAMU ve třídě prof. Jiřího Mihule a získal titul laureáta Pražského jara. V roce 2001–2002 studoval na Conservatoire Paul Dukas u J. L. Capezzaliho. Je členem Pražské komorní filharmonie od jejího založení v roce 1994. Od roku 2004 působí pedagogicky na Pražské konzervatoři a od roku 2005 spolupracuje s Českým nonetem. Od ledna 2011 je členem České filharmonie.

Host v jednání

Lektoři fagot

Tomáš Františ – fagot

Fagotista MgA. Tomáš Františ (*1975) vystudoval AMU v Praze u profesorů J. Seidla a F. Hermana. Od roku 1993 působil jako sólo-fagotista v orchestru Státní filharmonie Brno. Je laureátem mnoha mezinárodních soutěží; v roce 2002 získal 3. místo v mezinárodní hudební soutěži Pražského jara. Premiéroval v České republice fagotové koncerty autorů A. Joliveta, J. Francaixe a Zdeňka Lukáše. V letech 2003 – 2007 vyučoval na JAMU v Brně. Je pravidelně pedagogem na letní hudební akademii Prag – Wien – Budapest v rakouském Semmeringu. Od roku 2007 vyučuje na Konzervatoři v Praze. Je sólo-fagotistou Pražské komorní filharmonie a od roku 2012 je členem České filharmonie.

Lukáš Kořínek – fagot

Fagotista MgA. Lukáš Kořínek vystudoval Konzervatoř Teplice (prof. J. Spěvák) a HAMU v Praze (prof. Fr. Herman a prof. J. Seidl). V letech 1994-96 působil v Karlovarském symfonickém orchestru a poté v Pražské komorní filharmonii. Momentálně je prvním fagotistou Pražského komorního orchestru a členem Pražského dechového tria. Od roku 2003 Lukáš Kořínek vyučuje hru na fagot na Gymnáziu a Hudební škole hl. m. Prahy v Praze, kde s viditelnými úspěchy vychovává mladou generaci fagotistů. Lukáš Kořínek taktéž působí jako pedagog Pražské konzervatoře a je lektorem České dvouplátkové akademie.

Václav Vonášek

Další v jednání

Host: Michaela Špačková – fagot