Český spolek dvouplátkových nástrojů

Česká dvouplátková akademie

7. – 14. července 2024


Pro koho je kurz určen?

Pro hobojisty a fagotisty od studentů ZUŠ, konzervatoří a vysokých uměleckých škol a učitele hoboje a fagotu.

Kolik kurz stojí?

Kurzovné České dvouplátkové akademie je pro české účastníky 5000 Kč. Ubytování a stravování se platí zvlášť (400Kč/os/den ubytování a 400 Kč/os/den strava).

V celkové ceně je individuální výuka s lektory (každý kurzista má v rámci týdne nárok na 6 x 30 minut), korepetice, poslechové hodiny, semináře o výrobě strojků, hodiny komorní hry, vstup na zahajovací koncert, ubytování a strava (snídaně, oběd, večeře).

Je možné být pasivním účastníkem akademie za poplatek 50% z ceny aktivního kurzovného. Ubytování a stravné dle osobní domluvy s organizátorem.

Koncerty

Zahajovací koncert České dvouplátkové akademie

Díla českých i světových autorů zahrají hráči České filharmonie a jejich hosté.

Neděle 7. července 2024 v 17.00, Zámek Rataje nad Sázavou

Vstupné dobrovolné, doporučené 150 Kč.

 

Koncert komorní hudby

Akademici České dvouplátkové akademie se představí v rámci komorních souborů i sólově.

Sobota 13. července 2024 v 18.00, nádvoří hradu Pirkštejna, Rataje nad Sázavou

Vstupné dobrovolné, doporučené 150 Kč

 

Závěrečný koncert kurzů

Akademici a mladí talenti přednesou nacvičená díla na závěr České dvouplátkové akademie.

Neděle 14. července 2024 v 15.00, Zámek Rataje nad Sázavou

Vstupné dobrovolné, doporučené 150 Kč

Kde kurz probíhá?

Česká dvouplátková akademie probíhá v městysu Rataje nad Sázavou.

Zde se nachází zámek (vnitřní prostory po rekonstrukci) s rytířským sálem umožňujícícm pořádání koncertů. V zámeckých komnatách pak probíhá výuka. 

Mezi další objekty, kde se akademie odehrává, patří hrad Pirkštejn. Původní hrad stojící na skále je v krásném, starobylém stavu a i zde probíhá výuka a jeden z koncertů akademie. 

Hrát se učíme i ve waldorfské škole Ratolest, která sídlí v budově obecní školy na náměstí. 

Jako zázemí pro stravování, společné večery a organizaci slouží penzion a klub Čtrnáctka. 

Ubytování je rozmístěné po penzionech a soukromých bytech a domech v Ratajích nad Sázavou. 

Harmonogram

7. 7. NE: příjezd do 16.00, ubytování, 17.00 zahajovací koncert, seznamovací a informační večer
8. 7. PO: ranní rozehrávání, komorní hra, výuka, fotbal
9. 7. ÚT: ranní rozehrávání, komorní hra, výuka
10. 7. ST: ranní rozehrávání, komorní hra, výuka, masterclass
11. 7. ČT: ranní rozehrávání, komorní hra, výuka, masterclass
12. 7. PÁ: celodenní výuka, korepetice
13. 7. SO: generální zkouška, výuka, koncert na hradě Pirkštejně v 18.00
14. 7. NE: generální zkouška, slavnostní závěrečný koncert kurzů v 15.00 – zámek v Ratajích nad Sázavou

Plánujete-li si za námi do Ratají udělat výlet, informujte se o programu předem.
Změna programu je vyhrazena!

Počet volných míst:

V oboru fagot nabízíme 1 volné místo z 24.
V oboru hoboj nabízíme 2 volná místa z 12.
(Aktuální k 11. 4. 2024)

 

Seznam přihlášených:

Níže uvádíme seznam přihlášených. Pokud jste přihlášku posílali a ani po cca týdnu v seznamu nejste, kontaktujte nás, prosím. 

 

Fagot

Povolná Viktorie
Růžička Richard
Vondřichová Laura
Dobiášová Ema
Rychtaříková Amálie
Podhajský Jakub
Podhajská Zuzana
Tomešová Magdalena
Trojánek Ondřej
Kohoutová Ester
Pádivý Vladimír
Farářová Anna
Františ Antonín
Kořínek Tadeáš
Burgetová Charlotta
Zembala Štěpán
Skolilová Barbora
Pertlová Marie
Bureš Adam
Vonášek Matouš
Heřmanová Cecílie
Rychtaříková Amálie
Smoláková Emilie
Antonín Soukup
Kameník Jan

 

Hoboj

Kovalová Kristýna
Novotná Lucie
Vestfálová Jana
Hanlová Anna
Sládek František
Vyplelová Mariana
Ježek Antonín
Müller Tomáš
Linková Amálie
Borský Jonáš
Lán Rostislav
Hričina Michal

 

Lektoři České dvouplátkové akademie 2023

Hoboj: Vladislav Borovka, Kamila Moťková

Fagot: Tomáš Františ, Lukáš Kořínek, Václav Vonášek, Jan Hudeček, host Michaela Špačková

Korepetice: Olga Dlabačová (cembalo), Stanislav Gallin (klavír – v jednání)

Lektoři hoboj

Kamila Moťková – hoboj

MgA. Kamila Moťková, Ph.D. začala studovat hru na hoboj na konzervatoři ve třídě J. Židka. Následně pokračovala na AMU v Praze u J.  Brožkové. Poté pokračovala ve studiu doktorandském, které absolvovala v roce 2015. V roce 2011 byla na zahraniční stáži v Lyonu u J.-L. Capezzaliho, J. Guicharda a F. Thouanda. Zúčastnila se mnoha soutěží (ARD Munich, Internationaler Instrumentalwettbewerb Markneukirchen, soutěž dvouplátkových nástrojů v Lodzi, a dalších) a četných interpretačních kurzů u předních hobojistů, např. R. Kilmer, O. Zoboli, Ch. Wetzel, J.-L. Capezzali, J. Guichard, N. A. King. Kamila Moťková spolupracuje s Pražskou komorní filharmonií, Symfonickým orchestrem hl. m. Prahy FOK, byla členkou OA České filharmonie, Filharmonií Brno, Plzeňskou filharmonií či orchestrem Berg a dalšími. Je vyhledávanou komorní hráčkou a aktivně se věnuje také soudobé hudbě. Tou se z velké části zabývala ve své doktorandské práci, v rámci které natočila kompaktní disk z děl korejského skladatele Isanga Yuna (1917–1995). V roce 2015 vyučovala na mezinárodních interpretačních kurzech ESMA v kosovské Prištině. V současné době vyučuje obor Výroba hobojových strojků na HAMU v Praze.

Vladislav Borovka – hoboj, anglický roh

Narodil se 1976 v Netolicích, kde také začal s hrou na hoboj v tamní LŠU u Jana Nováčka. V letech 1990-96 studoval na Pražské konzervatoři u Bedřicha Vobořila, kde získal několik soutěžních ocenění (Concertino Praga – nár. kolo, Soutěž konzervatoří Kroměříž 94 – 2. cena). V roce 2000 získal spolu s Tomášem Františem stipendium firmy Yamaha. Zúčastnil se řady interpretačních kurzů (J. L. Capezzali, M. Bourgue, T. Cammaert, G. Passin), v roce 1998 pobýval na tříměsíční stáži v japonské Toyamě. V roce 2001 dokončil svá studia na HAMU ve třídě prof. Jiřího Mihule a získal titul laureáta Pražského jara. V roce 2001–2002 studoval na Conservatoire Paul Dukas u J. L. Capezzaliho. Je členem Pražské komorní filharmonie od jejího založení v roce 1994. Od roku 2004 působí pedagogicky na Pražské konzervatoři a od roku 2005 spolupracuje s Českým nonetem. Od ledna 2011 je členem České filharmonie.

Host v jednání

Lektoři fagot

Tomáš Františ – fagot

Fagotista MgA. Tomáš Františ (*1975) vystudoval AMU v Praze u profesorů J. Seidla a F. Hermana. Od roku 1993 působil jako sólo-fagotista v orchestru Státní filharmonie Brno. Je laureátem mnoha mezinárodních soutěží; v roce 2002 získal 3. místo v mezinárodní hudební soutěži Pražského jara. Premiéroval v České republice fagotové koncerty autorů A. Joliveta, J. Francaixe a Zdeňka Lukáše. V letech 2003 – 2007 vyučoval na JAMU v Brně. Je pravidelně pedagogem na letní hudební akademii Prag – Wien – Budapest v rakouském Semmeringu. Od roku 2007 vyučuje na Konzervatoři v Praze. Je sólo-fagotistou Pražské komorní filharmonie a od roku 2012 je členem České filharmonie.

Lukáš Kořínek – fagot

Fagotista MgA. Lukáš Kořínek vystudoval Konzervatoř Teplice (prof. J. Spěvák) a HAMU v Praze (prof. Fr. Herman a prof. J. Seidl). V letech 1994-96 působil v Karlovarském symfonickém orchestru a poté v Pražské komorní filharmonii. Momentálně je prvním fagotistou Pražského komorního orchestru a členem Pražského dechového tria. Od roku 2003 Lukáš Kořínek vyučuje hru na fagot na Gymnáziu a Hudební škole hl. m. Prahy v Praze, kde s viditelnými úspěchy vychovává mladou generaci fagotistů. Lukáš Kořínek taktéž působí jako pedagog Pražské konzervatoře a je lektorem České dvouplátkové akademie.

Václav Vonášek

Václav Vonášek (*1980) studoval hru na fagot na konzervatoři v Plzni (Ladislav Šmídl, Matouš Křiváček) a na HAMU v Praze (František Herman, Jiří Seidl). Jako vítěz česko-slovenské soutěže Talent roku 2002 získal roční stipendium na Royal College of Music v Londýně, kde byli jeho pedagogy Andrea de Flammineis a Martin Gatt. Je držitelem mnoha cen z mezinárodních soutěží – ARD Mnichov (2008), Pražské jaro (2002 a 2009), Markneukirchen (2006), Lodž (2005) a IDRS (2004). Komorní hře se věnuje v dechovém triu Arundo (se kterým je laureátem Ceny Českého spolku pro komorní hudby za rok 2011) a PhilHarmonia Octetu. V letech 2006-2016 byl členem České filharmonie. Od března 2016 je kontrafagotistou Berlínských filharmoniků.

Další v jednání

Host: Michaela Špačková – fagot

Česká fagotistka Michaela Špačková je brilantní a charismatická umělkyně, která vyniká svou výraznou a citlivou hrou. Michaela je doma v klasické i soudobé hudbě a ráda experimentuje s různými styly, technikami a multidisciplinárními projekty. Pravidelně uvádí nová díla pro sólový fagot, naposledy světovou premiéru skladby M.Stefanelli – Gaïa – The Cry of the Earth na festivalu Nouveaux Horizons R.Capuçona, která byla vysílána na ARTE. Získala více než 20 ocenění na soutěžích, jako jsou ARD Musikwettbewerb a soutěž Pražského jara, a jako sólistka debutovala v 17 letech s PKF – Prague Philharmonia. Byla první fagotistkou Konzerthausorchester Berlin s Ch.Eschenbachem a hrála pod vedením dirigentů, jako jsou Sir S.Rattle, D.Barenboim a Z.Mehta. Studovala v Berlíně na HfM Hanns Eisler (Prof.V.Tessmann), v Paříži na CNSMDP Paris (L.Lefèvre) a v Praze na Pražské konzervatoři (T.Františ, O.Roskovec) a Hudebním Gymnáziu (L.Kořínek). Ráda se věnuje učení a dávala masterclass v Německu, Slovensku, Japonsku a Rumunsku.