České dvouplátkové sympozium

Třetí ročník Českého dvouplátkového sympozia odstartoval interpretační soutěží, která se konala v pátek 7.12. v ZUŠ Jana Hanuše. Účastníci v oboru hoboj a fagot soutěžili v pěti kategoriích o atraktivní ceny. Sólové vystoupení s Haydn ensemble v sezóně 2019 vyhráli absolutní vítězové svých kategorií fagotista Tadeáš Kořínek a hobojistka Ema Kupková. Cenu uděloval také Západočeský orchestr Mariánské Lázně, který si jako sólistku na koncert v příští sezóně vybral hobojistku Štěpánku Andělovou. Další zajímavou cenou pro úspěšné mladé interprety byl masterclass s významným hobojistou Christianem Schmittem.

Výstava

V sobotu 8.12. probíhala od dopoledních hodin ve dvoraně Rudolfina prodejní výstava nástrojů a příslušenství.  K vyzkoušení byly nejen fagoty a hoboje, ale dokonce i klarinety a pikoly. Přítomno bylo deset firem, na prvním místě zmiňme Oboissimo, která je hlavním partnerem Českého dvouplátkového sympozia, dalšími vystavovateli byly společnosti Bulgheroni, Reed Machines, Tutti Fagotti, Howarth of London, Bernd Moosmann, Oboes.ch, Danzi Reeds, Rigoutat a Fossati Paris. Zakoupit bylo možné i např. nově sestavený katalog Františka Červenky a Jiřího Seidla s názvem „Music for and with bassoon“. Výstava trvala až do nedělního odpoledne, návštěvníci měli dostatek času najít nástroj snů i vyzkoušet nejnovější trendy ve výrobě strojků.

Přednášky, workshopy a masterclass

Stěžejní částí sympozia byl maraton přednášek a workshopů, který odstartoval hobojista Vilém Veverka v Sukově síni. Hovořil o významu hoboje v hudbě 20. stol., zahrál Šest metamorfóz podle Ovidia od B. Brittena a poté představil tři stěžejní díla hobojového repertoáru 20. stol., kterými jsou podle něj Koncert pro hoboj a malý orchestr D dur R. Strausse z roku 1946, Koncert pro hoboj a malý orchestr B. A. Zimmermanna z roku 1952 a taktéž Koncert pro hoboj a malý orchestr H353 B. Martinů z roku 1955. Vilém Veverka také předvedl svůj nástroj, kterým je model Virtuose od značky Buffet Crampon. Tento model má vrchní díl delší, než je obvyklé a korpus z javorového dřeva. Na otázku, v čem spatřuje rozdíly mezi tímto novým a tradičním řešením hoboje, Vilém Veverka odpověděl, že javorový korpus dodává nástroji teplejší tóny, a že on coby interpret se s nástrojem cítí velice dobře, což je z psychologického hlediska pro hru velmi důležité

Další přednášející fagotista Zdeněk Škrabal a MUDr. Štefan Horák hovořili o málo známém a ač ojedinělém, tak pro muzikanty fatálním onemocnění fokální dystonie. Jedná se o neurologickou poruchu správné hybnosti svalů. V postižených svalech vznikají pouze při konkrétní činnosti neovladatelné pohyby, například při hře na nástroj nelze řízeně pohybovat prsty či ovládat svaly nátisku. Problém lze řešit dlouhodobou rehabilitací vedenou odborníky, kterých se v Česku bohužel nedostává. Zdeněk Škrabal, který si nemocí sám prošel a má za sebou úspěšnou léčbu, se nyní snaží o osvětu problematiky, neboť fokální dystonie není často vůbec diagnostikována, natož léčena.

Přednáška fagotisty Martina Petráka byla zaměřena na správný dech, nátisk a postoj, tedy základy, které je nutné mít dokonale zvládnuté, aby hráč mohl začít tvořit umění. Důležitou pomůckou při cvičení je zrcadlo, ve kterém musí hráč kontrolovat nátisk do písmene O, hlídat dvě osy procházející uvolněným vzpřímeným postojem, který podporuje správný hluboký nádech.

Společné foto
Společné foto

Poetický dialog fagotové legendy Lumíra Vaňka a básnířky Vojtěšky Hrázové byl krásným pásmem autorských básní a fagotového umění. Byl příjemným vytržením z tradičního konceptu, jakým je klasická hudba prezentována. Pravděpodobně se jednalo o poslední veřejné vystoupení renomovaného fagotisty Lumíra Vaňka, který se rozhodl ukončit svou kariéru. Na závěr odpoledního bloku programu vystoupil v Sukově síni Christian Schmitt s klavíristkou Alessandrou Gentile. Významný hobojista, který je profesorem na Hochschule für Musik ve Stuttgartu, přednesl náročný program. Zahrál Sonátu g moll C. P. Bacha, Tři romance op. 94 R. Schumanna, ve vlastní úpravě přednesl Le „Tombeau de Couperin“ M. Ravela, pokračoval s Morceau de Salon op. 228 J. V. Kalivody a zlatým hřebem koncertu bylo Duo concertante A. Dorátiho. Nutno podotknout, že Christian Schmitt zahrál celý koncert bez pauzy.

První den sympozia byl zakončen předáváním cen a koncertem laureátů soutěže. Na závěr koncertu zahrál dvouplátkový orchestr, který byl složený ze všech mladých účastníků sympozia, hobojistů a fagotistů všech věkových kategorií z celé ČR. Poté následoval společenský večer, na kterém si všichni dali výborné řízky a věnovali se nezávazné konverzaci.

V neděli 9.12. byl program taktéž bohatý. Proběhla přednáška Barbory Šteflové na téma České skladby pro hoboj 20. století, Martin Kostelecký povídal o roli kontrafagotu v hudbě a Murat Özülgen společně s Janem Hoďánkem vedli masterclass o výrobě strojků pro hoboj a anglický roh. Celé dopoledne vyučoval také Christian Schmitt ty, kteří si lekci vysloužili v soutěži. Souběžně s programem probíhala také zkouška na adventní koncert, který třetí ročník dvouplátkového sympozia uzavřel. Zaznělo na něm Vánoční oratorium, které sestavil a upravil Tomáš Františ. Zahrál soubor hobojů a fagotů pod vedením Vojtěcha Jouzy, partu cembala se ujala Olga Dlabačová. Zazpíval chlapecký sbor Pueri gaudentes pod vedením sbormistryně Z. Součkové. A konečně roli recitátora zastal T. Karger.

Podle slov ředitelky a zakladatelky České společnosti dvouplátkových nástrojů Kateřiny Kmínkové sympozium proběhlo hladce. Doufejme, že v příštích letech bude zájem o tuto jedinečnou událost jen stoupat!

Magdaléna Klárová

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *