Na prestižní soutěži ARD München uspěla Michaela Špačková!

Již několik dní upíná hudební svět pozornost k jedné z nejprestižnějších interpretačních soutěží světa ARD München, kterou bychom mohli bez nadsázky přirovnat ve sportovním světě k Olympijským hrám.

Soutěž probíhá od 2. do 20 září a je tento rok otevřena v oborech violoncello, fagot, klarinet a bicí nástroje. V každém oboru bylo předem vybráno 60 nejlepších soutěžících z celého světa.

V oboru fagot se v prvním kole sešlo 55 soutěžících, mezi nimi i Češka Michaela Špačková a Slovenka, která v ČR dlouho studovala, Denisa Beňovská. Obě v prvním kole mezi obrovskou konkurencí předvedly skvělý výkon, do druhého kola na základě rozhodnutí poroty postoupilo 17 fagotistů a mezi nimi i Michaela Špačková. Michaela, na kterou na základě slosování připadlo startovací číslo „1“, ohromila svým výkonem porotu i v kole druhém a postoupila do semifinále soutěže. Tento čtvrtek se tak utká s dalšími pěti fagotisty z celého světa a společně s Mnichovským komorním orchestrem zahraje Mozartův fagotový koncert a povinnou skladbu skladatelky ruského původu Milicy Djordjević s názvem Nailing clouds for bassoon solo.

Průběh soutěže je možné sledovat online na www.ard-musikwettbewerb.de.

Fagotistky Michalea Špačková a Denisa Beňovská, které se spolu v soutěži utkaly, jsou mj. členky fagotového dua Esperanza a kvarteta Fagotiky.

 

IMG_4418a-kopie

 

Soutěžící v oboru fagot:

Marta Alvarez, Spain – 2nd Round
Rafael Angster, France
Denisa Beňovská, Slovakia
Javier Biosca, Spain – 2nd Round
Marie Boichard, France – Semi-final
Sophie Breit, Austria
Ariane Bresch, France
Andrea Cellacchi, Italy – Semi-final
Mary Chalk, Canada
Younghak Cheon, South Korea
Kwang-Hyun Cho, South Korea
Valeria Curti, Switzerland – 2nd Round
Benjámin Dolfin, Hungary
Thomas Dulfer, Netherlands
Anna Ernst, Germany
Gordon Fantini, Italy
Paulo Ferreira, Portugal – 2nd Round
Kenichi Furuya, Japan – 2nd Round
Sara Galán Rica, Spain
Francesco Giussani, Italy
Alba González Ruiz, Spain
Lukas Grubinger, Austria
Jeon Jisu, South Korea
Relja Kalapis, Serbia
Jinsol Kim, South Korea
Minju Kim, South Korea
Eunho Lee, South Korea
Marceau Lefèvre, France – 2nd Round
Ju Hyung Lim, South Korea
Clara Manaud, France – 2nd Round
Aline Maurer, Austria
Szymon Michalik, Poland
Yota Minakami, Japan
Mihael Mitev, Slovenia – 2nd Round
Alexandre Molina Solís, Spain
Daniel Mota, Portugal – 2nd Round
Lena Nagai, Japan
Kazuki Nagata, Japan
Baris Önel, Turkey
Alvaro Pestaña Diez, Spain
Magdalena Pircher, Austria
Theo Plath, Germany – Semi-final
Kaspar Reh, Germany
Amandine Riviere, France
Diana Rohnfelder, Germany – 2nd Round
Théo Sarazin, France
Maike Schieferecke, Germany
Marlene Schwärzler, Austria – 2nd Round
Petra Seidl, Austria
Ignacio Soler Pérez, Spain – Semi-final
Michaela Spackova, Czech Republic – Semi-final
Mathis Stier, Germany – Semi-final
Lisanne Traub, Germany
Shao-Jung Wang, Taiwan (R.O.C.)
Haruka Yoshida, Japan

Fagotistka Michaela Špačková se narodila roku 1993 v Praze. Ke hře na fagot se poprvé dostala na Hudebním Gymnáziu v Praze, kde začala studovat ve dvanácti letech. V roce 2013 odmaturovala s vyznamenáním a byla přijata na Pražskou konzervatoř.  Od roku 2014 studuje na Hochschule für Musik ,,,Hanns Eisler“ v Berlíně u prof. Volkera Tessmanna. V současné době je na Erasmu na Pařížské konzervatoři ve třídě Laurenta Lefèvra. V sedmnácti letech se poprvé představila v sólovém debutu s PKF – Prague Philharmonia, následovala vystoupení s orchestry jako je Česká filharmonie, Symfonický orchestr hl.m.Prahy FOK, ORF Wien – Symfonický orchestr vídeňského rozhlasu, Filharmonie Brno, Filharmonie Opole, Junge Deutsche Philharmonie RheinMain a další. Má za sebou mnoho ocenění z národních a mezinárodních soutěží jako je; Pražské jaro, soutěž Carl Maria von Webera, Circolo Cameristico Piemontese ,,Cittá di Chieri“, Concertino Praga, soutěž Markneukirchen a jiné. Byla členkou Orchestrální akademie České filharmonie, PKF – Prague Philharmonia a mládežnického orchestru EUYO – European Union Youth Orchestra. Zúčastnila se mistrovských kurzů s Dagem Jensenem, Klausem Thunemannem, Sergiem Azzolinim, Matthiasem Ráczem, Václavem Vonáškem ad. Vystupuje jako sólistka, komorní hráčka i orchestrální hráčka s rozmanitými orchestry po celé Evropě a zúčastnila se mnoha mezinárodních hudebních festivalů. Spolupracuje s klavíristou Lukášem Klánským. Je členkou dívčího fagotového kvarteta Fagotiky a fagotového dua, Duo Esperanza. Michaela se zaměřuje na hudbu od baroka po současnot. Snaží se předvést pestrost a výrazové možnosi fagotu, jejím cílem je dokázat, že fagot není pouze starý bručoun, ale krásný, zajímavý a melodický nástroj.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *