Letní fagotová a hobojová akademie zve na kulturní zážitky

Druhý týden v červenci se v Ratajích nad Sázavou koná sedmý ročník Letní fagotové a hobojové akademie. Na tento intenzivní hudební kurz se sjíždějí mladí hráči na hoboje a fagoty z celé České republiky, aby mohli studovat u jedinečných lektorů – členů České filharmonie. Právě filharmonici zahájí sobotním koncertem v Ratajském zámku týdenní kurz, aby svým uměním motivovali účastníky na nadcházející týdenní práci. V rámci zahajovacího koncertu například vystoupí sólohobojistka ČF Jana Brožková, sólofagotista ČF Ondřej Roskovec nebo Prague Philharmonia Wind Quintet. Účastníky potom čeká celý týden bohatý program plný hudby. Hned v neděli zahraje na fortepiano významná česká umělkyně a odbornice na interpretaci staré hudby Alena Hönigová a společně s Ondřejem Šindelářem, který bude hrát na klasicistní fagot, představí české hudební autory Mozartovské doby. „W. A. Mozart rozpoutal v čechách svou návštěvou obrovské hudební nadšení a na koncertě v Ratajích nad Sázavou nebudeme jen díla českých autorů Mozartovské doby provozovat, ale také si o nich povídat. Do prostředí historického měsysu se takový program nadmíru hodí.” uvádí Alena Hönigová.

Celý kurz včetně všech padesáti hráčů na hoboje a fagoty se ve čtvrtek přesune do Kutné Hory, kde v kostele sv. Jana Nepomuckého zahraje koncert s hudbou od doby baroka až po současné filmové hity. „Kostel sv. Nepomuka disponuje výtečnou akustikou a krásným interiérem, což našemu koncertu dodá jedinečnou atmosféru”, říká Martin Petrák – fagotista, dirigent a lektor Letní fagotové akademie.

Projekt uzavře tradiční sobotní závěrečný koncert v rytířském sále ratajského zámku, na kterém vystoupí všichni účastníci akademie a předvedou své nově nabyté zkušenosti a ukáží tak výsledky  své intenzivní týdenní práce. 

Tím výčet koncertů ještě nekončí. Pro opravdové obdivovatele umění máme ještě třešinku na dortu. Ihned po skončení Letní fagotové akademie přijede do Ratají renomované těleso Belfiato quintet složené z mladých filharmoniků. Například hornistka „Belfiata” Kateřina Javůrková je laurerátem mnoha mezinárodních soutěží, členka České filharmonie a v červnu jako první v historii dostala cenu Jiřího Bělohlávka pro umělce do třiceti let. Belfiato quintet si vybralo pro své letní soustředění právě Rataje nad Sázavou a pracovní pobyt zde završí koncertem na zámku. 

Rataje nad Sázavou budou celý červenec znít hudbou. Přijměte naše pozvání a navštivte některý z koncertů Letní fagotové akademie, bude to nezapomenutelný hudební zážitek. 

 

201907_LFA02_00

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *