V letošním roce přivítala Česká dvouplátková akademie přes 40 nadějných kurzistů. Ti se po dobu jednoho týdne intenzivně věnovali jak sólové, tak komorní hře pod vedením našich milých lektorů. Svoji odvedenou práci pak předvedli na dvou ze čtyř koncertů letošní ČDA. 

Devátý ročník byl úspěšně zahájen slavnostním koncertem, na kterém se představili lektoři a jejich kolegové z České filharmonie. Následující den poctil Rataje nad Sázavou svoji návštěvou Haydn Ensemble a na zámku uvedl díla J. D. Zelenky. V pátek 16.7. nejprve velký dvouplátkový orchestr zavítal k základům původního kostela pod ratajským zámkem a zahrál na jeho opětovném posvěcení. Vzápětí se konal koncert pod širým nebem na hradě Pirkštejn, na kterém opět v podání dvouplátkového orchestru zazněla premiéra skladby Petra Wajsara „Kukačky“ v aranžmá právě pro toto uskupení a autor sám jej doplnil beatboxem. Slavnostní závěrečný koncert se konal tradičně v Rytířském sále na zámku.

Během týdne plného konzultací, strojkových hodin a komorní hry, se letos podařilo zorganizovat bohatý doprovodný program. Martin Petrák rozdal během své přednášky „Dýchání“ nespočet praktických rad nejen o správné technice dechu, ale také k celkovému uvolnění. Přednáška navazovala na Workshop o rozdýchávání. Velmi zajímavou přednášku přednesl Jiří Dohnal o vyhoření nejen u hudebníků. Mluvil o tom jakými uměleckými fázemi může muzikant projít a přednesl několik praktických nástrojů, jaké můžou muzikanti v různých fázích využít a kompletnímu vyhoření tak předejít. Ve čtvrtek 15.6. se uskutečnila beseda s fagotistou Berlínské filharmonie Václavem Vonáškem. Besedu prováděla fagotistka Denisa Beňovská. Na besedě si povídali hlavně o Václavově muzikantských začátcích, životě v Německu a konkurzech do orchestru. V pátek a sobotu zároveň probíhala výstava hudebních nástrojů pod záštitou značky Buffet Crampon, studenti si mohli vyzkoušet nové nástroje W.Schreiber, Buffet Crampon a dalších. Drobné opravy zdarma prováděl pan Roman Zlesák. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *