Česká dvouplátková akademie 2020

 

 


 

Koncerty České dvouplátkové akademie

plakat_cda

 

11. 7. v 18:00

ZAHAJOVACÍ KONCERT „ČLENOVÉ ČESKÉ FILHARMONIE V POSÁZAVÍ“

Zámek Rataje nad Sázavou

Hobojisté a fagotisté České filharmonie vystoupí na zámku v Ratajích nad Sázavou a zahájí tak Českou dvouplátkovou akademii.
Vystoupí: Jiří Zelba, Vladislav Borovka (hoboj), Ondřej Roskovec, Lukáš Kořínek (fagot), Olga Dlabačová (cembalo).  Vstupné 120 Kč, snížené 60 Kč. Vstupenky je možné zakoupit na místě před koncertem.

 

17. 7. v 18:00

„OD BACHA AŽ PO ZIMMERA“

Hrad Pirkštejn, Rataje nad Sázavou

Více než tři desítky hráčů na hoboje a fagoty vystoupí na nádvoří středověkého hradu Pirkštejna. Komorní hudba barokních mistrů i filmové skladby současnosti zahrají účastníci České dvouplátkové akademie v Ratajích nad Sázavou. Vstupné 120 Kč, snížené 60 Kč. Vstupenky je možné zakoupit na místě před koncertem.

 

18. 7. v 15:00

SLAVNOSTNÍ ZÁVĚREČNÝ KONCERT

Zámek Rataje nad Sázavou

Účastníci České dvouplátkové akademie vystoupí na závěr letního kurzu pro hoboj a fagot a představí zde svou týdenní intenzivní práci. Uslyšíte sólové hráče, komorní soubory i velký dvouplátkový orchestr. Vstupné 120 Kč, snížené 60 Kč. Vstupenky je možné zakoupit na místě před koncertem.


 

Informace

Pro koho je kurz určen?

Pro hobojisty a fagotisty od amatérů, začátečníků, studentů ZUŠ, konzervatoří, VŠ a učitele hoboje a fagotu.

 

Kolik kurz stojí?

Česká dvouplátková akademie stojí pro české účastníky 7500 Kč (kurz je dotován). Členové ČSDN mají nárok na slevu (více viz Členství).

V ceně kurzu je individuální výuka s lektory, korepetice, poslechové hodiny, semináře o výrobě strojků, hodiny komorní hry, vstup na zahajovací koncert, ubytování a strava (snídaně, oběd, večeře).

Je možné být pasivním účastníkem akademie, na podmínky se prosím informujte osobně u pořadatele.

 

Kde kurz probíhá?

Česká dvouplátková akademie se koná v Ratajích nad Sázavou – v malebném prostředí středního Posázaví, v historickém městečku obklopeném hustými lesy a jedinečnou přírodou. Zde jsou k účelům kurzů zajištěny rozmanité prostory na ratajském renesančně-barokním zámku, ve středověkém hradě a v klubu Pivovárek, jež zaručují dostatek cvičeben a učeben.

Ubytování je zajištěno v penzionech, apartmánech a v dalších soukromých budovách a domech v Ratajích nad Sázavou.


 

Harmonogram

11. 7. SO:příjezd do 16:00, ubytování, 18:00 zahajovací koncert, seznamovací večer

12. 7. NE:  celodenní výuka

13. 7. PO: celodenní výuka, seminář výroby strojků

14. 7. ÚT: celodenní výuka, komorní hra, promítání filmu s hudební tématikou

15. 7. ST: celodenní výuka

16. 7. ČT:  dopolední výuka, odjezd na místo koncertu, 19:00 koncert v kostele sv. Jana Nepomuckého v Kutné Hoře, večerní program

17. 7. PÁ: celodenní výuka, večerní program

18. 7. SO: generální zkouška, slavnostní závěrečný koncert kurzů v 15:00 – zámek v Ratajích nad Sázavou

 

Plánujete-li si za námi do Ratají udělat výlet, informujte se o programu předem.

Změna programu je vyhrazena!


 

Lektoři České dvouplátkové akademie 2020

 

Hoboj: Vladislav Borovka, Jiří Zelba

Fagot: Lukáš Kořínek, Ondřej Roskovec

Korepetice: Olga Dlabačová (cembalo), Stanislav Gallin (klavír)

 

Vladislav Borovka – hoboj

Narodil se 1976 v Netolicích, kde také začal s hrou na hoboj v tamní LŠU u Jana Nováčka. V letech 1990-96 studoval na Pražské konzervatoři u Bedřicha Vobořila, kde získal několik soutěžních ocenění (Concertino Praga – nár. kolo, Soutěž konzervatoří Kroměříž 94 – 2. cena). V roce 2000 získal spolu s Tomášem Františem stipendium firmy Yamaha. Zúčastnil se řady interpretačních kurzů (J. L. Capezzali, M. Bourgue, T. Cammaert, G. Passin), v roce 1998 pobýval na tříměsíční stáži v japonské Toyamě. V roce 2001 dokončil svá studia na HAMU ve třídě prof. Jiřího Mihule a získal titul laureáta Pražského jara. V roce 2001–2002 studoval na Conservatoire Paul Dukas u J. L. Capezzaliho. Je členem Pražské komorní filharmonie od jejího založení v roce 1994. Od roku 2004 působí pedagogicky na Pražské konzervatoři a od roku 2005 spolupracuje s Českým nonetem. Od ledna 2011 je členem České filharmonie.

655242-800

Jiří Zelba – hoboj

Narodil se v roce 1964 v Praze. S hudbou začal v 8 letech hrou na housle v tehdejší LŠU Libeň u p. učitelky Evy Skálové, která ho později seznámila s jedním z nejvýznamnějších českých hobojistů, panem Jiřím Mihule. Ten ještě tehdy nebyl profesorem, ale nechal se přemluvit, aby třináctiletého houslistu naučil na hoboj a připravil za 3 roky na přijímací zkoušku na konzervatoř. Tu Jiří Zelba studoval pod vedením 1. hobojisty orchestru FOK Pavla Vernera a absolvoval v roce 1985. V letech 1986–1988 byl členem Armádního uměleckého souboru a po vítězném konkurzu nastoupil v roce 1989 do České filharmonie na pozici 2. hoboje a později sólo anglického rohu. V roce 1993 začal studovat opět u Jiřího Mihule (již profesora) na pražské AMU, kterou úspěšně absolvoval Straussovým koncertem s Filharmonií Hradec Králové v r. 1997. Během konzervatorních let byl členem Dechového kvinteta 64, se kterým odeahrál mnoho koncertů doma i v zahraničí. Později, již jako člen ČF, působil v komorních souborech Musica Gaudeans a Čeští barokní sólisté, vystupoval i sólově s Filharmonickým komorním orchestrem, Talichovým komorním orchestrem a Jihočeskou filharmonií. V současné době se kromě hry v orchestru věnuje Cimbálové muzice České filharmonie, kde působí nejen jako hobojista, ale také jako zpěvák a hráč na violu.

Zelba foto

Ondřej Roskovec – fagot

Vystudoval Pražskou konzervatoř ve třídě Jiřího Formáčka a pražskou AMU u profesorů Jiřího Seidla a Františka Hermana. Již během studií získal ocenění na různých soutěžích (např. Brno 1987 – 1. cena, Kraslice 1988 – 1. cena) včetně titulu laureáta Mezinárodní soutěže Pražské jaro a Ceny Nadace Pro Harmonia Mundi (1996). V letech 1989–1993 byl členem Českého noneta. Od roku 1993 je členem orchestru Česká filharmonie, kde od roku 2000 působí ve funkci sólofagotisty. V roce 1995 spoluzaložil komorní soubor Afflatus Quintet, s nímž získal 1. cenu v prestižní mezinárodní soutěži ARD v Mnichově (1997). S tímto souborem vystoupil na mnoha významných pódiích tuzemska, Evropy i Japonska (cyklus České filharmonie, kde dvakrát obdržel hlavní cenu Českého spolku pro komorní hudbu, dále Mezinárodní festival Pražské jaro, Gewandhaus Leipzig, Mnichov, Brusel, Paříž, Tokio, Europalia, Schleswig-Holstein Musikfestival a další). Afflatus Quintet má na svém kontě osm CD, a to především pro japonskou společnost Octavia Records, u které Ondřej Roskovec natočil i svá sólová CD „Combination“ a „J.S.Bach – Suites No. 1–3“. Od roku 2002 se věnuje pedagogické činnosti a vyučuje fagotovou hru na Pražské konzervatoři.

IMG_2079

Lukáš Kořínek – fagot

Fagotista Lukáš Kořínek vystudoval Konzervatoř Teplice a HAMU v Praze. V letech 1994–96 působil v Karlovarském symfonickém orchestru a poté krátce v Pražské komorní filharmonii. Od roku 1998 je prvním fagotistou Pražského komorního orchestru, v roce 2007 se stal členem Pražského dechového tria.  V rámci tohoto souboru vystoupil několikrát jako sólista za doprovodu významných český orchestrů. Od roku 2003 Lukáš Kořínek vyučuje hru na fagot na Gymnáziu a Hudební škole hl. m. Prahy a později také na Pražské konzervatoři. Pedagogicky se zaměřuje především na výchovu a přípravu začínajících fagotistů. V letech 2017–19 pravidelně spolupracoval s orchestrem Solistes Européens Luxemburg.

IMG_2075